Fotogalerie: Historie

1 | 2 | 3 >>
/album/fotogalerie-historie/dsc00003-jpg1/
/album/fotogalerie-historie/dsc00004-jpg1/
/album/fotogalerie-historie/dsc00005-jpg/
/album/fotogalerie-historie/dsc00006-jpg1/
/album/fotogalerie-historie/dsc00007-jpg1/
/album/fotogalerie-historie/dsc00009-jpg/
/album/fotogalerie-historie/dsc00011-jpg/
/album/fotogalerie-historie/dsc00013-jpg/
/album/fotogalerie-historie/dsc00015-jpg/
/album/fotogalerie-historie/dsc00017-jpg/
1 | 2 | 3 >>

Historie SDH Slatinice

 Roku 1860 vypukl v usedlosti p. Janouška požár, při kterém lehlo popelem téměř půl vesnice. Tato událost vedla v roce 1892 k založení sboru dobrovolných hasičů na popud okresního hejtmanství a za podpory obecního představenstva. Jeho původní název zněl: Dobrovolná hasičská jednota ve Slatinicích. První valná hromada se konala 28. května 1893. Zde byl zvolen starostou jednoty J. Valenta, ale ten však volbu nepřijal, takže funkci předsedy nakonec vykonávalů Fr. Běhal.

 Nově vzniklý sbor si nejprve obědnal razítko, zakoupil 30 m hadic a další potřebné hasičské nářadí od firmy Smékal z Čech pod Kosířem. Slavnostní svěcení nové stříkačky proběhlo 3. září 1893. V témže roce se stala slatinická jednota členkou Hasičské župní jednoty olomouckého-šternberské. Naproti hostinci P. Nevrlého se postavila nová kůlna pro uschování stříkačky.

 V roce 1894 se sbor účastil při hašení čtyř přespolních požárů a dvou místních. Potěšitelný byl fakt, že následující rok ani ve vesnici ani v okolí neroztáhl červený kohout svá obávaná křídla. Příští rok si členové sboru pořídili nové parádní uniformy a zároveň započala i výstavba nového hasičského skladiště.

 V roce 1898 zasahoval sbor u 10 požárů, mimo jiné i při požáru farské stodoly. Následující léta, zvláště pak v rozmezí let 1901 - 1902, vyvrcholila krize uvnitř sboru. Poslední kapkou všeobecné nespokojenosti byla reakce výboru, který se na protest zákazu starosty J. Dočkala zúčastnit se biřmování za přítomnosti olomouckého arcibiskupa T. Kohna se vzdal svých míst. Proto se musely uskutečnit nové volby výboru.

 V období 1. světové války většina členů byla povolána na frontu, mnozí se také již nevrátili. Po skonční války sbor ihned obnovil svou činnost tentokrát již v samostatném Československu. Vedení sboru přikročilo se souhlasem svých členů k modernizaci stříkačky - byla již poháněna motorem. Situace ve sboru se však ve dvacátých letech nebyla opět dobrá, ale přes rozličné neshody sbor úspěšně zasahoval u více než 10 požárů. V roce 1933 se Slatinice dočkaly zakoupení nejmodernější benzínové stříkačky, která byla pořízena díky darům občanů. Následující rok bylo československé hasičstvo pověřeno celostátně výcvikem civilního obyvatelstva pro případ válečného konfliktu. V obci vznikl dokonce samaritánský sbor v počtu pěti místních žen. Sbor nezanedbával ani v této těžké době společenský život - nadále pořádaly oblíbené plesy, ukázková cvičení a zábavy. Roku 1636 vypukl v továrně na cikorku Hanačka požár trvající celé dva dny, jelikož byla toho roku velmi tuhá zima, hadice s vodou zamrzaly a nebyl ani dostatek vody k hašení. Jeden hasič byl dkonce při akci zraněn.

 Během okupace naší země, přesněji v roce 1942, přešel veškerý tehdejší majetek sboru do vlastnictví obce.

 Po osvobození v roce 1945 byl čestným předsedou jmenován dosavadní starosta L. Reif. V květnových dnech při osvobozovacích bojích vznikly v obci tři požáry, které členové sboru hasili a pomáhali i při likvidaci zanechané vojenské munice. V roce 1948 byl opětovně zvolen předsedou L. Reif a jednatelem naučitel V. Pytlíček. Na základně nových směrnic v roce 1950 musel sbor vypracovat roční rospočet a stanovit výši svých nákladů. V té době měli hasiči k dispozici nákladní trofejní auto, které při ústupu Němci zanechali ve stodole p. Opletala. bylo v celkem dobrém stavu a sloužilo především k výuce hasičských řidičů. Jelikož však pro auto už nebylo možné sehnat potřebné náhradní díly, přidělila Slatinicím okresní požární inspekce jiné vyřazené vojenské auto.

 Rokem 1952 dovršil slatinický sbor požární ochrany šedesáti let svého trvání. Bylo nutné provést opravu stávající požární zbrojnice podle projektu stavitele Dlabaja. V roce 1964 byl novým předsedou zvolen J. Fiala, který však již po půl roce odstoupil a nahradil jej V. Navrátil. V roce 1968 přišli do sboru noví, převážně mladí členové. Při slavnostních oslavách osmdesátiletého trvání sboru v r. 1972 byly předány pamětní medaile nejstarším členům. Svou činnost sbor také zaměřil na provádění preventivních prohlídek půdních prostor v obytných domech, aby se takto přecházelo požárům. Rok 1992 znamenal stoleté výročí založení sboru, které oslavila důstojně celá obec.

 V roce 1999 stál v čele našeho sboru patnáctičlenný výbor s předsedou L. Jakimikem. Členskou základnu tvořilo 38 aktivních členů. Jediný zásah bylo nutné provést v minulém roce u požáru malé dřevěné boudy u železniční náspu. Proběhla také tradiční cvičení, dětské odpoledne a úklid zbrojnice s drobnými opravami.

 

 

 

 

 

Příspěvky: Historie

Datum
Vložil
Titulek

Zdechl pes

Vypadá to, že už tady zdechl pes...Za posledních 7 let ani čárka...

Datum
Vložil
Titulek

Nová doba

A co se dělo dál. To by se mělo také doplnit.

Datum
Vložil
Titulek

Re: Nová doba

Samozřejmě, že se tyto informace časem dopní, ale zatím nebyli po ruce listiny s těmito informacemi. Jinak děkujeme za upozornění.

Vyhledávání

© 2010 SDH Slatinice